JVC LT-40VF5355 | 40"
black
  • JVC LT-40VF5355 | 40" | black, image 1 of 5
  • JVC LT-40VF5355 | 40" | black, image 2 of 5
  • JVC LT-40VF5355 | 40" | black, image 3 of 5
  • JVC LT-40VF5355 | 40" | black, image 4 of 5
  • JVC LT-40VF5355 | 40" | black, image 5 of 5
Image is for illustrative purposes only
  • JVC LT-40VF5355 | 40" | black, thumbnail 1 of 5
  • JVC LT-40VF5355 | 40" | black, thumbnail 2 of 5
  • JVC LT-40VF5355 | 40" | black, thumbnail 3 of 5
  • JVC LT-40VF5355 | 40" | black, thumbnail 4 of 5
  • JVC LT-40VF5355 | 40" | black, thumbnail 5 of 5
Shipping included: May 20 - May 22
30-day free return guarantee
Delivery incl.:
Power Cable, Remote Control
Selected seller: We Will Shop U
Premium
black
Included warranty from the seller: 12 months
Currently available
30-day free return guarantee
Delivery incl.:
Power Cable, Remote Control
Additional services
Express checkout with Klarna and PayPal
Pay in 3 interest free instalments with
Works like new
30-day free returns
Min 12-month warranty
Flexible payment methods
Saves CO₂ vs new
Shipped from: Germany
Secure payments
  • VISA Logo
  • Mastercard Logo
  • EPS Logo
  • Klarna Logo
  • Apple Pay Logo
  • Google Pay Logo
  • Paypal Logo
Audio
2 x 8 Watt
Brand
JVC
Colour
Connectivity
WiFi, Bluetooth
Connectors
USB-A 2.0, LAN, CI+, 2 x HDMI, Composite Video, Digital Audio Out, 3.5 mm Audio out
Dimensions
909 x 579 x 235 mm
Display
LCD
Energy Label
E
Note
Operating System
TiVo OS
Resolution
1920 x 1080 (FullHD)
Screen Size
40.0 "
Tuner
DVB-C/-T/-T2/-S/-S2 HEVC (H.265)
VESA
100 x 100
Weight
6370.0 g
Year of release
2024
Warranty
12 months
Read here product safety and compliance information or contract the Seller for more information.
Description
Your refurbed product
JVC LT-40VF5355 - Description
Experience outstanding home entertainment with the refurbished JVC LT-40VF5355 40” TV. This sleek, professionally checked television fits perfectly into any living room, family den, or bedroom-bringing your favourite shows, films, and games to life with vibrant Full HD clarity. By choosing a refurbished TV from refurbed, you get reliability, fantastic value, and a more sustainable choice that helps reduce electronic waste.
Why Choose the JVC LT-40VF5355 40” Refurbished TV?
Key Features & Benefits
Everyday Scenarios: Is This TV Right for You?
Q: Can I use this JVC TV for gaming?
Q: How easy is it to stream shows or movies?
Q: Is it suitable for a small flat or bedroom?
Q: Can I connect my sound system or headphones?
A: Yes, the TV supports a range of connections, including digital audio out and a 3.5 mm audio jack for private listening.
Practical Peace of Mind
  • Minimum 12-Month Warranty: Enjoy long-lasting reliability and support.
  • 30 Days Free Return: Try it at home-return hassle-free if it’s not the perfect fit.
Feel good about your next TV choice. Bring home the refurbished JVC LT-40VF5355 40” TV from refurbed and upgrade your entertainment while making a more sustainable choice. 🍃
The refurbed Process
The refurbed Process
Refurbisher buys used electronics
1. Supplier buys pre-loved tech
Deleting the data from used electronic devices
2. Data cleanse
Refurbishing defective components
3. Swap of faulty parts
Polishing the exterior of used electronics
4. External preparation
Refurbisher sells the devices through refurbed marketplace
5. Sold via refurbed
Frequently asked questions
Reviews
Compare JVC LT-40VF5355 | 40" with similar products
JVC LT-40VF5355 | 40"
JVC LT-40VF5355 | 40"
Screen Size
40.0 "
1920 x 1080 (FullHD)
43.0 "
3840 x 2160 (4K UHD)
50.0 "